A férfiak körében a prosztatarák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés. A szűrővizsgálatok betervezése mellett fontos ismerni a tüneteket is.
Figyelembe véve, hogy a prosztatarák az egyik leggyakoribb ráktípus a férfiak körében, igen fontos ismernünk a betegség tüneteit, mert bár bizonyosfajta prosztatarákok csak lassan növekednek, és nem terjednek át más szervekre, egyéb fajtái agresszívak és életveszélyesek lehetnek. Korai stádiumukban azonban ezeket is könnyebb kezelni - igaz, a betegség ilyenkor még nem feltétlenül okoz észlelhető tüneteket, ezért a legfontosabb, hogy a férfiak rendszeresen részt vegyenek szűrővizsgálatokon: 50 éves kortól mindenkinek ajánlott így tennie, bizonyos rizikótényezők megléte esetén pedig már fiatalabb korban is.
Ami pedig az észrevehető tüneteket illeti, az alábbiakra érdemes figyelni, majd észlelésük esetén szakorvoshoz fordulni.
A vizelési problémák árulkodóak
Mivel a prosztata nagyon közel van a húgyhólyaghoz és a húgycsőhöz, a prosztatarák különféle vizeléssel kapcsolatos tüneteket okozhat. Ha nem járunk szűrővizsgálatra, akkor a betegség korai észlelése is csak akkor történhet meg, ha a tumor nagyon közel helyezkedik el a húgycsőhöz, mert ebben az esetben már korán tüneteket okoz - a probléma ezzel azonban, hogy a prosztatarák általában nem ilyen pontokon kezd növekedni.
A növekvő tumor nyomhatja, összeszoríthatja a húgycsövet, akadályozva vagy ellehetetlenítve a vizelet távozását. Jelentkezhet továbbá:
Csontfájdalom, erekciós zavar, duzzadó láb
A vizeléssel kapcsolatos problémákon túl a prosztata funkciója miatt (ez a nemi mirigy olyan folyadékot termel, amely fontos, a spermiumok életben maradását segítő összetevője az ondónak), majd pedig a tumor továbbterjedése okán a következő tüneteket is észlelhetjük:
A fentebb sorolt tünetek bármelyike esetén érdemes orvoshoz fordulni - még akkor is, ha tudjuk, hogy ezek a tünetek gyakran más problémára mutatnak, nem feltétlenül prosztatarákra. Ilyen lehet például a prosztata megnagyobbodása, a diabétesz, a húgyúti fertőzés, de okozhatják a tüneteket akár bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is. Bárhogyan is: bízzuk szakorvosra az okok kiderítését!
Hepatitis, Myeloma, Rhabdomyosarcoma, májrák, gyomorrák, vastagbélrák, emlőrák, pajzsmirigyrák, petefészekrák, hererák, prosztatarák, oropharynx, veserák, hasnyálmirigyrák, HIV-fertőzés, cukorbetegség, szívbetegségek, hosszas stresszes állapot, mérgező környezetben végzett tevékenységek esetében. További információért kattintson!